Схоже на млинець, на небі сонце
Сяє в неба голубій безодні,
зазирнуло у віконце –
Справжня Масляна у нас сьогодні!
Сміх лунає звідусіль веселий,
Смажаться млинці смачні й рум‘яні –
Свято нині у містах і в селах,
Настрій також сонячно-весняний!
Масляна символізує проводи зими та зустріч із весною. За церковною традицією тиждень називається сирним або м’ясопусним — через набір страв, які прийнято готувати протягом цього періоду.
Головна страва на Масляну — млинці зі сметаною, вареники із сиром, гречані млинці на смальці та інша обрядова їжа. Кажуть, нібито ще давні римляни приносили в жертву богу Бахусові ритуальне печиво з тіста — щось подібне до слов’янських млинців. Оладки та млинці — ритуальна страва слов’ян ще з язичницьких часів.
Ось і в Новоіванівці вирішили відгуляти Масляну за всіма звичаями та традиціями. Гуляння відбулися 24 лютого. Діти та вчителі ретельно готувалися до святкування. Та й інші мешканці села не залишилися осторонь. Тож і гуляння вийшли на славу!
Як і годиться, були і співи, і танці, і хороводи, і жарти, і змагання. Певна річ, не забули й про старовинні звичаї. Тож на святі були Зима і Весна, котрі сперечалися за право господарювати надалі. А ще, спалювали опудало Масляної, щоб швидше весна настала.
А що вже дітлахам весело було! Конкурси та ігри нікого байдужим не залишили. Усім, хто був присутній на святі, було весело та тепло. Приємно було спостерігати за тим, як разом святкують і дорослі і малі новоіванівці. А у голові роїлися думки з приводу того, що саме так і повинно відбуватися, саме таким чином і передаються традиції, дух свого народу, що відроджується у нових поколіннях.
До речі, за церковним календарем Масляна цьогоріч розпочинається 28 лютого. Тож у всіх охочих ще є час для того, щоб підготуватися та гарно відсвяткувати Масляну.
|